All Products
-
Hot Melt Adhesive Film
-
TPU Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Sheets
-
Embroidery Patch Backing Glue
-
Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric
-
EVA Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Tape
-
Hot Melt Glue Film
-
Hot Melt Adhesive Web
-
Hot Melt Adhesive Powder
-
Hot Melt Adhesive Granule
-
Hot Melt Glue Sheets
-
Mr.Sergey AbayevGood service and fast shipping. -
Mr.HoqueLily,I am really happy with the film. Good quality with competitive price. Thank you very much for your sincere service. -
Mr.HernanLily, I received your goods,it is very good. And thanks for your nice coorperation!
Contact Person :
Lily
Phone Number :
86-15817445470
WhatsApp :
+8615817445470
Keywords [ polyester hot melt adhesive ] match 80 Products.
Transparent Elastic TPU Hot Melt Adhesive Film 150 Micron 100m/ Roll
| CAS No.: | 9009-54-5 |
|---|---|
| Other Names: | TPU |
| MF: | C3H8N2O |
| EINECS No.: | 9009-54-5 |
| Classification: | Other Adhesives |
23G/M2 PES Hot Melt Adhesive Web 1500mm Fusible Bonding Web
| Composition: | Co-polyester |
|---|---|
| Appearance Form: | White Omentum |
| Melting Point(°C): | 95-120℃ |
| Press Temperature: | 140℃ |
| Washing: | 40℃ |
Iron On Hot Melt Adhesive Film For 80mic Heat Transfer Embroidery Patch Appliques
| Structure: | PES Film + Release Paper |
|---|---|
| Color: | Milky White |
| Material: | CO-polyester |
| Thickness: | 120mic |
| Width(mm): | 100cm |
Polyester Thermoplastic Adhesive Film White PES Hot Melt Adhesive Film For Embroidered Chapter
| Appearance: | Milky White |
|---|---|
| Substrate Material: | Release Paper |
| Melting Point: | 115℃ |
| Washable: | 60℃ |
| Conventional Thickness: | 0.05mm,0.08mm,0.1mm,0.12mm,0.15mm |
48cm PO Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric 85 Degree Melt Point
| Brand: | Hunter-Men |
|---|---|
| Type: | HT01G2 |
| Appearance: | Transparent |
| Substrate Material: | Release Paper |
| Melting Point: | 85℃ |
Washable Copolyester Hot Melt Adhesive Omentum 25gsm Fusible Bonding Web
| Type: | HT03-25 |
|---|---|
| Melting Point(°C): | 115-130℃ |
| Washing: | 40℃ |
| Press Temperature: | 140℃ |
| Gram Weight: | 25G |
SGS ISO9001 Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric 100M/ Roll
| Raw Material: | Polyurethane(TPU) |
|---|---|
| Color: | Transparent |
| Melt Flow Index:: | 20±2g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
| Melt Point: | 120℃ |
| Operate Temperature: | 160-190℃ |
80mic TPU Hot Melt Adhesive Film
| Melt Flow Index:: | 35±5g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
|---|---|
| Hardness: | 97A(Shore A) |
| Melt Point: | 60℃ |
| Operate Temperature: | 90-130℃ |
| Thickness(mic): | 80mic |
50mic TPU Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric 28g/10 Min
| Main Raw Material: | Polyurethane(TPU) |
|---|---|
| Color: | Milky White |
| Melt Flow Index:: | 28g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
| Melt Point: | 85±5℃ |
| Operate Temperature: | 120-150℃ |
Ultrathin Polyurethan Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric 30g/M2
| Main Raw Material: | Polyurethane(TPU) |
|---|---|
| Color: | Transparent |
| Melt Flow Index:: | 18±8g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
| Melt Point: | 95℃ |
| Operate Temperature: | 130-160℃ |

