All Products
-
Hot Melt Adhesive Film
-
TPU Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Sheets
-
Embroidery Patch Backing Glue
-
Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric
-
EVA Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Tape
-
Hot Melt Glue Film
-
Hot Melt Adhesive Web
-
Hot Melt Adhesive Powder
-
Hot Melt Adhesive Granule
-
Hot Melt Glue Sheets
-
Mr.Sergey AbayevGood service and fast shipping. -
Mr.HoqueLily,I am really happy with the film. Good quality with competitive price. Thank you very much for your sincere service. -
Mr.HernanLily, I received your goods,it is very good. And thanks for your nice coorperation!
Contact Person :
Lily
Phone Number :
86-15817445470
WhatsApp :
+8615817445470
Keywords [ polyester hot melt adhesive ] match 80 Products.
Polyester Printable Heat Transfer Film
| Color: | Milk White Translucent |
|---|---|
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |
| Raw Material: | PES |
| Melt Flow Index: | 30g/10mic,Condition:ASTMD1238-04 |
| Width Range: | 5mm-1600mm |
Milky White 60mic Embroidery Patch Backing Glue 8-15S Processing
| Type: | HT03 |
|---|---|
| Structure: | PES Film + Release Paper |
| Film Appearance: | Milky White |
| Main Raw Material: | CO-polyester |
| Substrate Material: | Release Paper |
Transparent Thermoplastic Polyurethane Film Adhesive 150CM Width
| Structure: | TPU Film + Glassine Release Paper |
|---|---|
| Melt Flow Index:: | 5±3g/10min |
| Melt Point: | 115℃ |
| Activation Temperature: | 150-170℃ |
| Thickness(mic): | 100mic |
High Elasticity Thermoplastic Polyurethane Film 1.2g/cm3 Glue Film Adhesive
| Raw Material: | Polyurethane(TPU) |
|---|---|
| Color: | Transparent |
| Melt Flow Index:: | 20±2g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
| Melt Point: | 120℃ |
| Operate Temperature: | 160-190℃ |
Sport Gloves Thermal Bonding Film 0.15mm 0.18mm Thermoplastic Adhesive Film
| Product Type: | Other |
|---|---|
| Brand: | Hunter Men |
| Materials: | PES |
| Substrate Material: | Release Paper |
| Processing Temperature(℃): | 140-160 |
Milky Translucent Resistance 24Hours Low and High Temperature Cyclic Test TPU Adhesive Plastic Film For Phone Case
| Structure: | TPU + Glassine Release Paper |
|---|---|
| Color: | Milky Translucent |
| Proportion: | 1.18±0.02g/cm³ |
| Melt Flow Index:: | 25±5g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
| Melt Point: | 90℃ |
Polyester Thermal Bonding Film 0.05mm-0.2mm
| Elongation: | ≥150% |
|---|---|
| Length: | 50m-1000m |
| Application: | Widely Used In Packaging, Printing, Decoration And Other Industries |
| Thickness: | 0.05mm-0.2mm |
| Adhesion: | 3-4N/25mm |
Thermal Bonding Film with Printability Yes 3-4N/25mm Adhesion for Widely Used Packaging
| Tensile Strength: | ≥25N/25mm |
|---|---|
| Width: | 50mm-1600mm |
| Length: | 50m-1000m |
| Heat Resistance: | 80℃ |
| Adhesion: | 3-4N/25mm |
1000m/ Rolls Thermoplastic Film Printable Heat Transfer Film 1280mm Width
| Color: | White |
|---|---|
| Material: | PES |
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |
| Melting Point(°C): | 110℃ |
| Melt Flow Index: | 30(g/10mic@160℃) |
Transparent Polyurethane Thermoplastic Film 82A Hardness ROHS
| Material: | TPU |
|---|---|
| Melt Point: | 115℃ |
| Proportion: | 1.2±0.02g/cm³ |
| Activation Temperature: | 150-170℃ |
| Hardness: | 82±2(Shore A) |

