All Products
-
Hot Melt Adhesive Film
-
TPU Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Sheets
-
Embroidery Patch Backing Glue
-
Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric
-
EVA Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Tape
-
Hot Melt Glue Film
-
Hot Melt Adhesive Web
-
Hot Melt Adhesive Powder
-
Hot Melt Adhesive Granule
-
Hot Melt Glue Sheets
-
Mr.Sergey AbayevGood service and fast shipping. -
Mr.HoqueLily,I am really happy with the film. Good quality with competitive price. Thank you very much for your sincere service. -
Mr.HernanLily, I received your goods,it is very good. And thanks for your nice coorperation!
Contact Person :
Lily
Phone Number :
86-15817445470
WhatsApp :
+8615817445470
Keywords [ polyester hot melt adhesive ] match 80 Products.
Milky White Translucent PES 80 Micron Polyester Film Hot Melt Adhesive For Antiskid Glove
| Colour: | Milky White |
|---|---|
| Materials: | Polyester Hot Melt Adhesive Film |
| Application: | Sport Antiskid Glove |
| Thickness: | 80mic |
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |
SGS PES Hot Melt Adhesive Film Embroidery Patch Backing Glue Thermal Polyester Film
| Classification: | Hot Melt Adhesives |
|---|---|
| Main Raw Material: | Polyester Hot Melt Adhesive Granule |
| Color: | Milky White |
| Usage: | Bonding Embroidery Patch Backing Glue |
| Melting Point: | 108℃ |
100% Solid Co Polyester Hot Melt Glue Pellets 32g/10 Min Non Toxic
| Main Raw Material: | CO-polyester |
|---|---|
| Appearance Form: | Milky White Granule |
| Melting Range: | 120±5 ℃ ( DSC) |
| Resistance Temperature: | 60°C |
| Operate Temperature: | 130±5℃ |
PES Hot Melt Adhesive Sheets PVC TPR For Embroidery Badges
| Other Names: | PES Hot Melt Adhesive Film Sheets |
|---|---|
| Main Raw Material: | Polyester(PES) |
| Usage: | Bonding Embroidery Badges |
| Appearance: | Milky White |
| Melting Point: | 105℃ |
Hardness 96A Polyurethane Hot Melt Adhesive Granule Eco Friendly
| Classification: | Hot Melt Adhesives |
|---|---|
| Main Raw Material: | Polyurethane(TPU) |
| Appearance Form: | Milky White Granule |
| Melting Range: | 90±5 ℃ ( DSC) |
| Hardness: | 96A |
Double Sided White TPU Hot Melt Adhesive Film For Textile Polyester Cotton
| Materil: | TPU Hot Melt Adhesive Film |
|---|---|
| Release Layer: | Glassine Release Paper |
| Color: | White |
| Proportion: | 1.18±0.02g/cm³ |
| Melt Flow Index:: | 37±5g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
PES Hot Melt Adhesive Film for Bonding Non-Woven Fabrics
| Classification: | Double Hot Melt Adhesive Film |
|---|---|
| Usage: | Fiber & Garment, Footwear & Leather |
| Appearance: | Milky White |
| Melting Point: | 115℃ |
| Glue Line Temperature: | 200-220℃ |
Polyurethane TPU Hot Melt Adhesive Film Translucent For Phone Protective Covers
| Materil: | TPU Hot Melt Adhesive Film |
|---|---|
| Release Layer: | Glassine Release Paper |
| Color: | White |
| Proportion: | 1.18±0.02g/cm³ |
| Melt Flow Index:: | 37±5g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
Copolyamide Hot Melt Adhesive Granule Edge Banding 20kg/ Bag
| Main Raw Material: | Copolyamide |
|---|---|
| Appearance Form: | Transparent Nattier Blue Granule |
| Melting Range: | 130±5 ℃ ( DSC) |
| Resistance Temperature: | 90°C |
| Melting Flow Index: | 30g±3g/10min(160℃/21.18N) |
80mic Hot Melt Adhesive Film 0.3mm Thickness Bonding TPU TPR
| Other Names: | TPU Hot Melt Adhesive Film |
|---|---|
| Main Raw Material: | Polyurethane |
| Usage: | TPU Or TPR On Clothing |
| Appearance: | Transparent |
| Melting Point: | 105℃ |

