All Products
-
Hot Melt Adhesive Film
-
TPU Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Sheets
-
Embroidery Patch Backing Glue
-
Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric
-
EVA Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Tape
-
Hot Melt Glue Film
-
Hot Melt Adhesive Web
-
Hot Melt Adhesive Powder
-
Hot Melt Adhesive Granule
-
Hot Melt Glue Sheets
-
Mr.Sergey AbayevGood service and fast shipping. -
Mr.HoqueLily,I am really happy with the film. Good quality with competitive price. Thank you very much for your sincere service. -
Mr.HernanLily, I received your goods,it is very good. And thanks for your nice coorperation!
Contact Person :
Lily
Phone Number :
86-15817445470
WhatsApp :
+8615817445470
Keywords [ polyester hot melt adhesive ] match 80 Products.
60mic Thickness Polyester Hot Melt Adhesive Film For Bonding Fabrics And Foams
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |
|---|---|
| Melting Point(°C): | 110℃ |
| Name: | Hot Melt Adhesive Film |
| Washing: | 60℃ |
| Viscosity: | 380(pa.s@160℃) |
Double Sides Polyester Hot Melt Adhesive 200 Yard 300 Yard ROHS
| CAS No.: | *** |
|---|---|
| Other Names: | *** |
| MF: | *** |
| EINECS No.: | *** |
| Classification: | Hot Melt Adhesives |
CO Polyester Hot Melt Adhesive Film REACH For Embroidery Patches
| Color: | Milky White |
|---|---|
| Material: | CO-polyester |
| Application: | Bonding Embroidery Patches To Fabrics |
| Feature: | Washing Resistance, Good Adhesion,Environmental |
| Thickness: | 100mic |
1280mm Polyester Hot Melt Adhesive
| Proportion: | 1.2±0.02g/cm³ |
|---|---|
| Melting Point(°C): | 110℃ |
| Melt Flow Index: | 30(g/10mic@160℃) |
| Viscosity: | 380(pa.s@160℃) |
| Thickness: | 0.08mm |
100mic Polyester Hot Melt Adhesive Film
| Material: | PES |
|---|---|
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |
| Melting Point(°C): | 110℃ |
| Melt Flow Index: | 30(g/10mic@160℃) |
| Washing: | 60℃ |
Soft Flexible Polyester Hot Melt Adhesive Omentum 60g/M2 For Textile Fabrics
| Type: | HT03-25 |
|---|---|
| Color: | White |
| Melting Point(°C): | 110±5℃ |
| Washing: | 60℃ |
| Press Temperature: | 130-160℃ |
Thermal Polyester Hot Melt Adhesive PES Film Embroidery Patch Backing Glue
| Name: | Hot Melt Adhesive Film |
|---|---|
| Main Raw Material: | Polyester Hot Melt Adhesive Granule |
| Color: | White |
| Usage: | Bonding Embroidery Patch Backing Glue |
| Melting Point: | 108℃ |
Milky White Translucent Hot Melt Adhesive Sheets 150cm Width
| Type: | HT03 |
|---|---|
| Color: | Milky White Translucent |
| Material: | CO-polyester |
| Thickness: | 100mic |
| Width(mm): | 150cm |
100mic Hot Melt Adhesive Sheets Translucent CO Polyester For Aluminium Products
| Color: | Milky White |
|---|---|
| Material: | CO-polyester |
| Application: | Bonding Embroidery Patches To Fabrics |
| Feature: | Washing Resistance, Good Adhesion,Environmental |
| Thickness: | 100mic |
Washing Resistance Polyester PES Hot Melt Adhesive Film For Fabric Laminated
| Colour: | Milky White |
|---|---|
| Materials: | Polyester Hot Melt Adhesive Film |
| Application: | Sport Antiskid Glove |
| Thickness: | 80mic |
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |

