All Products
-
Hot Melt Adhesive Film
-
TPU Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Sheets
-
Embroidery Patch Backing Glue
-
Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric
-
EVA Hot Melt Adhesive Film
-
Hot Melt Adhesive Tape
-
Hot Melt Glue Film
-
Hot Melt Adhesive Web
-
Hot Melt Adhesive Powder
-
Hot Melt Adhesive Granule
-
Hot Melt Glue Sheets
-
Mr.Sergey AbayevGood service and fast shipping. -
Mr.HoqueLily,I am really happy with the film. Good quality with competitive price. Thank you very much for your sincere service. -
Mr.HernanLily, I received your goods,it is very good. And thanks for your nice coorperation!
Contact Person :
Lily
Phone Number :
86-15817445470
WhatsApp :
+8615817445470
Keywords [ polyester hot melt adhesive ] match 80 Products.
Double Sided TPU Hot Melt Adhesive Film For Bonding Leather
| Materil: | TPU Hot Melt Adhesive Film |
|---|---|
| Release Layer: | Glassine Release Paper |
| Proportion: | 1.18±0.02g/cm³ |
| Melt Flow Index:: | 37±5g/10min(Condition:ASTMD1238-04) |
| Thickness(mic): | 50mic,80mic,100mic,150mic |
Huntermen PES Hot Melt Adhesive Sheets 0.15mm 0.18mm Thickness
| CAS No.: | *** |
|---|---|
| Other Names: | Hot Melt Adhesive |
| MF: | *** |
| EINECS No.: | *** |
| Classification: | Hot Melt Adhesives |
Soft Transparent TPU Hot Melt Adhesive Granule 60A Hardness High Density
| Classification: | Hot Melt Adhesives |
|---|---|
| Main Raw Material: | Polyurethane(TPU) |
| Appearance Form: | Transperance Elliptical Particle |
| Melting Range: | 135±5 ℃ ( DSC) |
| Hardness: | 60A |
0.1mm 0.12mm Hot Melt Adhesive Sheets For PVC Rubber Labels
| Type: | HT03 |
|---|---|
| Color: | Cream White |
| Material: | CO-polyester |
| Thickness: | 100mic |
| Width(mm): | 150cm |
Milky White Elliptical PES Hot Melt Adhesive Granule 140 Degree Melt Point
| Main Raw Material: | CO-polyester |
|---|---|
| Appearance Form: | Milky White Elliptical Particles |
| Melting Range: | 140±5 ℃ ( DSC) |
| Resistance Temperature: | 90°C |
| Operate Temperature: | 150±5℃ |
Washable 80mic Hot Melt Adhesive Sheets For Glitter Heat Transfer Vinyl Film
| Proportion: | 1.2±0.02g/cm³ |
|---|---|
| Melting Point(°C): | 110℃ |
| Operate Temperature: | 130-160℃ |
| Operate Time: | 5-15 Seconds |
| Melt Flow Index: | 30(g/10mic@160℃) |
CO Polyester PES Hot Melt Adhesive Powder 0-420um Eco Friendly
| Main Raw Material: | CO-polyester |
|---|---|
| Appearance Form: | White Powder |
| Particle Size: | 0-420um |
| Melting Range: | 140±5 ℃ ( DSC) |
| Resistance Temperature: | 90°C |
PES Hot Melt Adhesive Sheets 1.2g/Cm3 Thermoplastic Adhesive Film
| Type: | PES |
|---|---|
| Color: | Milky White Translucent |
| Physical Form: | Solid Films With Release Paper |
| Melting Point(°C): | 90℃ |
| Hot Pressing Temperature(°C): | 130-170℃ |
50cm Hot Melt Adhesive Sheets 60 Micron Hot Laminating Film
| Material: | PES |
|---|---|
| Density: | 1.2±0.02g/cm³ |
| Melting Point(°C): | 110℃ |
| Melt Flow Index: | 30(g/10mic@160℃) |
| Washing: | 60℃ |
50 Micron PES Hot Melt Adhesive Film For Textile Fabric 100M/ Roll
| CAS No.: | 113669-95-7 |
|---|---|
| Other Names: | PES |
| MF: | *** |
| EINECS No.: | 113669-95-7 |
| Classification: | Other Adhesives |

